Menu

 • / FAQ - Dla domków jednorordzinnych

FAQ - Dla domków jednorordzinnych

 • Co jeśli chcę mieć dwie słuchawki w domu?
 • W zależności od zasilacza i producenta kasety/unifonu istnieje możliwość podłączenia na jednym numerze nawet do trzech słuchawek. W praktyce oznacza to, że gość wciskając przycisk na panelu zewnętrznym np. przy furtce, wywoła dzwonienie wszystkich słuchawek znajdujących się wewnątrz domu. Przykładowo, jeżeli posiadamy słuchawkę na piętrze i parterze, to nieważne którą podniesiemy, będziemy mogli podjąć rozmowę. Warto wiedzieć, że istnieją także słuchawki z tzw. interkomem, które umożliwiają komunikację wewnątrz domu między słuchawkami.  

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawki?
 •  Przy wyborze słuchawki należy zwrócić uwagę szczególnie na zainstalowany system (analog, cyfrowy, cyfral). Oprócz kwestii wyglądu i designu ważny jest również sposób mocowania i uchwyt, na który się wiesza słuchawkę. W naszej ofercie dostępne są także urządzenia wyposażone w regulację głośności dzwonienia. Jest to bardzo przydatne i wygodne w wielu sytuacjach. Możliwość regulacji głośności pozwoli np. na położenie małego dziecka spać bez obaw o nagłą pobudkę dzwonkiem lub odwrotnie – zwiększenie głośności w przypadku wyjścia na balkon lub ogród.  

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze panelu zewnętrznego?
 •  Bardzo ważna jest liczba wolnych żył (przewodów) do wykorzystania. Od tego zależy, czy wybrany przez nas model domofonu będzie w stanie funkcjonować. Równie istotne jest miejsce, w którym będziemy chcieli zamontować panel zewnętrzny. Należy mieć na uwadze, poza oczywistymi kwestiami gustu i estetyki, wymiary panelu zewnętrznego – czy mamy wystarczająco miejsca na jego montaż przy furtce/bramie/drzwiach?

   
  Pamiętajmy także, że panele zewnętrzne mogą być montowane natynkowo lub podtynkowo, niektóre posiadają wbudowany czytnik kart lub breloków, dzięki czemu możliwe jest otwarcie zamka bez potrzeby dzwonienia do mieszkania lub wpisywania kodu.
 • Domofon cyfrowy czy analogowy? Jaka jest różnica?
 •  Domofony analogowe stosuje się głównie w domkach jednorodzinnych i mniej złożonych systemach (do kilku użytkowników/słuchawek). Wymagają one użycia większej ilości przewodów niż w przypadku domofonów cyfrowych, ale są prostsze w konfiguracji i lepiej sprawują się w takich przypadkach. Użytkownikom domków jednorodzinnych zdecydowanie polecamy to rozwiązanie.

   
  Domofony cyfrowe są najczęściej montowane w systemach wielomieszkaniowych (np. na dużych osiedlach lub w biurowcach). Do sprawnego działania tego typu rozwiązania potrzebne są jedynie dwa przewody do komunikacji unifon – panel zewnętrzny. Położenie kilkunastu żył na ostatnie piętro byłoby po prostu niepraktyczne. W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie mamy wystarczającej liczby przewodów między furtką a domem,  można zastosować domofon cyfrowy w domku jednorodzinnym.  
 • Jak działa domofon?
 •  Zasilacz będący pewnego rodzaju centralą przekazuje połączenie z panelu zewnętrznego do słuchawki i odwrotnie. Dzięki temu możliwe jest połączenie głosowe i sterowanie obwodem, który otwiera różnego rodzaju wejścia (drzwi, bramy, furtki, szlabany itp.).

  Działąnie analogowego systemu domofonowego:

  Poza żyłami służącymi do wymiany głosowej do każdego unifonu musi biec dodatkowa żyła służąca do wywołania. Tych dodatkowych żył będzie tak dużo jak lokali. Jeśli naciśniemy „4” sygnał wywołania biegnie bezpośrednio do lokalu nr 4 po żyle, która biegnie tylko do tego lokalu.

  Działanie cyfrowego systemu domofonowego:

  Po naciśnięciu np. „4” w panelu zewnętrznym zakodowany sygnał wywołania biegnie do wszystkich unifonow w systemie, ale tylko jeden z nich  (w tym wypadku lokal 4) rozpoznaje, że jest to kod przeznaczony dla niego i pozwala na połączenie. 

 • Z czego składa się domofon?
 •  Domofon składa się z trzech komponentów: panelu zewnętrznego, centralidomofonowej oraz słuchawki. Panel zewnętrzny widoczny jest dla gości, słuchawka to tzw. „unifon”, który najczęściej montuje się w domu na ścianie, centrala dba o poprawną komunikacje między panelem a słuchawkami. Do tego należałoby dodać wszystkie przewody, które łączą poszczególne elementy systemu.