Menu

 • / FAQ - Kamery CCTV

FAQ - Kamery CCTV

 • Ile kamer potrzebuję, aby zabezpieczyć dom i być spokojniejszy o moje bezpieczeństwo i dobytek?
 • Kamery przede wszystkim powinny obserwować potencjalne wejścia do domu lub na działkę. Zazwyczaj najlepiej, aby obejmowały jak najszerszy obszar, dzięki temu będzie można dostrzec potencjalnego przestępcę próbującego dostać się na teren naszej posiadłości. Takimi miejscami są: brama wejściowa, drzwi wejściowe i tylne, brama garażowa oraz podjazd pod bramę. Rekomendowana liczba kamer uzależniona jest od specyfiki terenu wokół domu, jak i samego budynku.  

 • Kamery IP czy analogowe?
 • Różnice między kamerami IP i analogowymi przedstawia poniższa tabela. Kamery analogowe uważa się za prostsze w montażu i konfiguracji, do ich zalet należy także stosunkowo niewysoka cena. Kamery IP zapewniają zwykle obraz lepszej jakości (posiadają większą rozdzielczość). Są jednak droższe od analogowych, a nagrania zajmują większą powierzchnię na dysku twardym.

  Kamery analogowe

  Kamery IP

  + tańsze od cyfrowych+ łatwe w montażu i konfiguracji

  + dłuższy okres nagrań

  + lepsza czułość w nocy

   

   

  - niższa rozdzielczość ( ok. 720x576 px)

  - potrzeba większej ilości kamer żeby widzieć taki sam obszar jak w przypadku IP

  - gorsza jakość nagrań

   

  + wysoka rozdzielczość, lepsza jakość obrazu (HD, Full HD i więcej)

  + generowanie kilku strumieni video

  +przewidywany rozwój technologiczny i  większe możliwości rozbudowy systemu

  + kamerami IP możemy sterować dodatkowymi urządzeniami poprzez gniazdo wejścia/wyjścia w kamerze

  + możliwość zestawienia dwukierunkowego sygnału audio( można słyszeć i mówić)


  - wymagają kilkakrotnie więcej miejsca na dysku twardym (w przypadku zmniejszenia ilości kamer różnica ta maleje)

  - trudniejsze w konfiguracji

   

  Możliwe jest łączenie w jednym systemie monitoringu kamer IP i analogowych. (systemy hybrydowe). Istnieje też system HD SDI-kamery megapikselowe po przewodzie koncentrycznym.

 • Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze kamery?
 • Parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę jest naprawdę bardzo dużo, wszystko zależy od tego w jakim miejscu mają znajdować się kamery, jak duży teren obserwować, jakie panują tam warunki oświetleniowe oraz atmosferyczne i wiele innych czynników, które zadecydują na jakie parametry zwrócimy uwagę. Ogólnie rzecz biorąc warto sprawdzić jej rozdzielczość, procesor oraz oferowane funkcje. Bardzo użyteczne są rozwiązania posiadające opcję poprawiającą dynamikę obrazu (przyciemnienie za jasnych punktów oraz rozjaśnienie tych mocno zacienionych), ponieważ pozwalają uzyskać czytelniejszy obraz. Takimi funkcjami są BLC(Back Light Compensation) – kompensacja tylnego oświetlenia oraz bardziej zaawansowane WDR(Wide Dynamic Range) – szeroki zakres dynamiki oraz ATR. Warto także pamiętać o dobraniu odpowiedniej ogniskowej obiektywu (kąt widzenia kamery) i jego jasności, a także czułości samej kamery. Kąt widzenia nie zależy tylko od długości ogniskowej obiektywu. 

 • Czy wszystkie kamery „widzą” w nocy?
 • Nie, nie wszystkie kamery posiadają tę funkcję. Aby kamera „widziała” w ciemności niezbędny jest doświetlacz światła podczerwonego (IR). Ludzkie oko nie dostrzega tego typu promieniowania podczerwonego, ale kamerze wystarcza ono, by móc w nocy prowadzić obserwacje. 

 • Czy każdą kamerę mogę zamontować na zewnątrz budynku?
 • Do pracy na zewnątrz budynku nadają się tylko kamery do tego przystosowane. Powinny posiadać klasę szczelności co najmniej IP65 lub wyższą, która poświadcza ich odporność na warunki atmosferyczne. 

 • Czy mogę mieć dostęp do obrazu monitoringu z innego miejsca niż dom?
 • Tak, wystarczy do tego rejestrator z karta sieciową LAN lub serwer oraz dostęp do Internetu. Trzeba także  skonfigurować router w miejscu instalacji kamer. Jakość i płynność wyświetlanego obrazu przez sieć internetową zależna jest od prędkości łącza. Ważny jest tu parametr UPLOAD, a nie DOWNLOAD. Z kamer IP można bezpośrednio przekierować strumień bez potrzeby instalacji serwera czy rejestratora.

 • Czy z poziomu telefonu mogę sprawdzić widok z kamer w moim domu?
 • Większość producentów wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom i umożliwia połączenie się z rejestratorem lub bezpośrednio z kamerą poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie na telefonie, co się dzieje na obrazie rejestrowanym przez monitoring wizyjny.