Menu

 • / FAQ - Systemy alarmowe

FAQ - Systemy alarmowe

 • Gdzie montujemy system alarmowy na potrzeby domu, mieszkania lub firmy?
 • Systemy alarmowe montuje się w dwóch obszarach:

  1. Obszar zewnętrzny – składający się z urządzeń zabezpieczających posesję od zewnątrz.

  2. Obszar wewnętrzny – składający się z urządzeń zabezpieczających posesję od wewnątrz.

  Obszar wewnętrzny zabezpiecza się, gdy zależy nam głównie na ochronie dóbr w środku budynku. Instalacja alarmowa na zewnątrz budynku ma na celu zabezpieczenie wejścia do samej działki. Z wieloletniego doświadczenia jednak wiemy, że najskuteczniejszy jest system alarmowy obejmujący obie strefy. 

 • Z czego składa się system alarmowy?
 • Sercem systemu jest centrala alarmowa, czyli układ elektroniczny odpowiedzialny za całościowe zarządzanie wszystkimi urządzeniami oraz odpowiednie procesy logiczne (np. jeśli nastąpi zdarzenie X to uruchom proces Y).

  - Drugim ważnym elementem jest manipulator (klawiatura sterująca). Odpowiada on za obsługę centrali, m.in. uzbrajanie/rozbrajanie systemu oraz programowanie. 

  - Czujki alarmowe, czyli wszystkie urządzenia dostarczające do centrali rozmaite informacje to trzeci element systemu alarmowego. Na podstawie otrzymanych danych centrala podejmuje decyzję o powiadomieniu odpowiednich osób o niebezpiecznym zajściu. Czujki występują w rozmaitych postaciach - w zależności od funkcji oraz sposobu zbierania danych możemy spotkać: czujki magnetyczne, podczerwieni, wiązki laserowe, czujki gazu, czadu, wstrząsów, zalania, zbicia szyby, kontaktrony i wiele innych.

  - Sygnalizatory alarmowe to urządzenia służące do powiadomienia otoczenia w sposób optyczny (sygnały świetlne), dźwiękowy (syrena) lub optyczno-dźwiękowy o tym, że doszło do włamania lub naruszenia kontrolowanej strefy. Zawieszony sygnalizator zewnętrzny daje jasny przekaz dla potencjalnych przestępców, że obiekt jest chroniony.

  Moduły do powiadomienia – są to urządzenia, które umożliwiają np. wysłanie SMS-a lub maila w przypadku gdy dojdzie do włamania lub innego przestępstwa.

 • Jakie mam systemy alarmowe do wyboru?
 • Wybór odpowiedniego systemu alarmowego nie jest łatwy, dlatego na każdym etapie inwestycji służymy poradą i wsparciem. W bardzo ogólnym podziale wyróżnia się systemy bezprzewodowe (komunikują się z pozostałymi urządzeniami drogą radiową) i przewodowe (komunikacja poprzez przewody).

  W poniższej tabeli znajdziecie Państwo uproszczone zestawienie wad i zalet poszczególnych rozwiązań: 

  System alarmowy przewodowy

  System alarmowy bezprzewodowy

  + tańszy

  + pewniejszy

  - wymaga położenia określonej ilości przewodów

   

  + nie wymaga kładzenia okablowania

  - skuteczność uwarunkowana odległościami oraz zakłóceniami sygnału

  - raz na określony czas należy wymieniać baterie niektórych urządzeń

  Wybór konkretnego systemu alarmowego może być także związany ze stanem budynku, który chcemy zabezpieczyć. W przypadku podejmowania decyzji podczas budowy lub przed planowanym remontem, warto zdecydować się na system przewodowy. Na tym etapie można także uwzględnić potencjalną rozbudowę alarmu i położyć zapasowe kable. Mniej inwazyjny natomiast jest system bezprzewodowy, który cieszy się powodzeniem w już wykończonych lub nowych obiektach.

   

  Pamiętajmy jednak, że są to tylko poglądowe informacje, a każdy przypadek jest inny. Dlatego zachęcamy do konsultacji z instalatorem lub osobą, która będzie w stanie dostosować odpowiednie rozwiązanie do potrzeb Klienta. 


 • Jakie strefy w moim domu powinienem zabezpieczyć?
 • W pierwszej kolejności powinny zostać zabezpieczone potencjalne wejścia na teren posesji lub domu. W przypadku systemu alarmowego działającego wewnątrz budynku warto skupić się na drzwiach wejściowych, oknach dostępnych z zewnątrz (parter i czasami niskie piętro), brama garażowa. 

 • Przed czym jeszcze zabezpiecza system alarmowy?
 • Wykorzystując różnego rodzaju czujki, można zabezpieczyć dom także przed niebezpiecznymi gazami, pożarem, zalaniem wodą, wysoką/ niską temperaturą oraz wstrząsami. Możliwe jest także zainstalowanie przycisków antynapadowych lub awaryjnego otwierania drzwi. Centrala alarmowa może być wykorzystana do wielu nietypowych rozwiązań. 

 • Co muszę wiedzieć o systemie alarmowym jako użytkownik?
 • Przede wszystkim należy wiedzieć, w jakim stanie znajduje się system alarmowy. Może on być uzbrojony, częściowo uzbrojony lub rozbrojony.

  System uzbrojony – oznacza pełną gotowość systemu alarmowego. Jest on w pełnej gotowości, aby chronić wyznaczony obszar przed intruzami lub innymi niebezpieczeństwami. Gdy czujnik wykryje zagrożenie, zgłasza je centrali, która wzbudza alarm poprzez uruchomienie sygnału dźwiękowego lub np. wysłanie powiadomienia (np. SMS) firmie ochroniarskiej lub właścicielowi. System uzbrojony powinien być włączony pod nieobecność użytkowników w domu.

  System częściowo uzbrojony – to stan, w którym tylko wyznaczone strefy są strzeżone. Przykładowo, gdy posiadamy sypialnię na piętrze, to warto na noc zostawić parter uzbrojony, a piętro rozbrojone. Dzięki temu zyskujemy pewność, że część domu najbardziej narażona na włamanie jest wciąż chroniona.

  System rozbrojony – to stan, w którym czujki działają, ale nie centrala nie generuje alarmów. Nie oznacza to jednak, że system jest całkowicie bezbronny, próby naruszenia konstrukcji czujki lub jego obwodów wciąż będą odnotowywane przez centralę. Z systemem rozbrojonym mamy do czynienia głównie wtedy, gdy wszyscy użytkownicy przebywają w domu. 

 • W jaki sposób obsługuje się system alarmowy?
 • Użytkownik steruje systemem zmieniając jego stan z uzbrojonego na częściowo uzbrojony lub rozbrojony. Odbywa się to poprzez wpisanie przypisanego kodu  w manipulatorze, czyli klawiaturze sterującej (choć są też inne możliwości). Wychodząc z domu uzbrajamy system, wracając do niego, rozbrajamy go. 

 • W jaki sposób centrala może informować o alarmie?
 • Centrala alarmowa informuje o alarmie poprzez uruchomienie sygnalizatora alarmowego (np. syreny dźwiękowej), wysłanie wiadomości SMS, nawiązanie połączenia telefonicznego lub powiadomienie odpowiednich służb. 

 • Co jeżeli mam w domu zwierzaka, którego zostawiam w domu (na czas wyjścia do pracy)?
 • Jednym z rozwiązań są czujki ruchu które nie reagują na ruch zwierzęcia o masie nie przekraczającej 25 kg. Dzięki nim zwierzę nie będzie generować niepotrzebnych alarmów, a system mimo to będzie sprawnie działał.

  Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne także inne rozwiązania, typu bariery lub kontaktrony. Warto je jednak dobrać indywidualnie do potrzeb oraz warunków Klienta.